Na ich powstawanie szczególnie narażone są naczynia wieńcowe. Ze swoją małą średnicą kilkumilimetrową są one poddawane przez cały czas ogromnym przeciążeniom


Piotr Derentowicz, NŚ 12/2017

Wspomniane naczynia okazują się bardzo wrażliwe na stres, który indukuje wzrost wydzielania m.in. cytokin prozapalnych. Związki te doprowadzają do uszkodzenia ich śródbłonka i warstwy środkowej (zbudowanej głównie z mięśniówki gładkiej oraz włókien kolagenowych i sprężystych). Ich stan zapalny przyspiesza rozpoczęcie zmian miażdżycowych.

Procesy reparacyjne

Uszkodzenie śródbłonka naczyń skutkuje natychmiastowym uruchomieniem procesów reparacyjnych. Pojawiają się nowe włókna kolagenowe oraz elastyna, które naprawiają uszkodzone miejsca. Po to jednak, aby rozpoczęły się procedury naprawcze, organizm potrzebuje składników, które nimi pokierują.

Ważna rola witaminy C

Jednym z najważniejszych jest witamina C, która powoduje m.in.: sieciowanie (łączenie się) włókien kolagenowych, co skutkuje znacznym wzmocnieniem ich siły. Dodatkowo chroni ona nas przed stresem oksydacyjnym, reguluje odpowiedź ustroju na stres oraz – chelatując metale ciężkie – prowadzi do detoksykacji organizmu. Witaminę C zawierają liczne produkty żywieniowe (np. warzywa i owoce), ale sposób przygotowywania oraz przechowywania pokarmów sprawia, że nie dostarczamy sobie takiej jej ilości, by regeneracja była skuteczna.

Przy niedoborze witaminy C organizm uruchamia inne mechanizmy regeneracyjne. Miejsca uszkodzone są reperowane płytkami miażdżycowymi. Proces ten w początkowym okresie przebiega bezboleśnie, niemniej jego skutkiem jest ścieńczenie, osłabienie oraz stopniowe zwężanie ścian naczyń. W takich sytuacjach nawet drobny skrzep krwi może doprowadzić do ich zatkania i zawału mięśnia sercowego.

Warto zaznaczyć, że budowa blaszek miażdżycowych, w skład których wchodzi cholesterol, lipoproteina (a) i wapń, jest bardzo złożona. Szczególnie niebezpieczna okazuje się tendencja do powstawania wokół blaszek stanu zapalnego.

acer1

Acerola - popularny preparat z naturalną witaminą C uzyskiwaną z owoców Malpighia glabra

Numer 1 na liście substancji regenerujących naczynia

Badania przeprowadzone przez naukowców i kardiologów wykazały, że podanie witaminy C powoduje usunięcie blaszek miażdżycowych ze ścian naczyń i naprawę ich za pomocą wbudowującego się w nie kolagenu. Już w roku 1954 Kanadyjczyk George C. Willlis wykazał, że podawanie w dawkach 500 mg trzy razy dziennie witaminy C pacjentom z chorobą niedokrwienną mięśnia sercowego, w znaczący sposób poprawia zdrowie.

Najnowsze badania wskazują, że oprócz witaminy C w procesach naprawczych uczestniczą również inne składniki żywieniowe. Całościowa suplementacja nimi może prowadzić do zatrzymania oraz regresji zmian miażdżycowych.

Program „naprawy” serca kliniki w Santa Fe

W Holistycznej Klinice w Santa Fe powstał program leczenia uszkodzonych naczyń. Najistotniejszymi czynnikami „odwracania” patologicznych zmian miażdżycowych są tam m.in.:

 • Witamina C w ilości 6 gramów dziennie powoduje wzmożoną syntezę oraz sieciowanie kolagenu. Przypomnijmy, że Linus Pauling ordynował dawki sięgające 18 gramów dzienne. Okres półtrwania witaminy w organizmie wynosi około 30 minut, a jej częstsza podaż pozwala uniknąć biegunki oraz zachować przez cały czas wysokie stężenie.
 • Rutyna – flawonoid uszczelniający naczynia, działający antyoksydacyjnie. Podawany w ilości 500 mg dziennie przedłuża czas działania witaminy C.
 • L-lizyna – ten naturalny aminokwas, stosowany w ilości 6 gramów dziennie wspomaga syntezę włókien kolagenowych, rozpuszcza blaszki miażdżycowe, wchłania wapń i wspiera procesy reparacyjne.
 • L-prolina – jest aminokwasem budującym kolagen. Stosowana w ilościach 1 gram dziennie przyspiesza regenerację ścian naczyń.
 • Witamina E – w dawce od 400 do 800 IU /ml jest rozpuszczalna w tłuszczach. Chroni witaminę C przed utlenieniem, działa przeciwzakrzepowo.
 • Magnez – w dawce 400 mg dziennie wspomaga prawidłową pracę serca, działa przeciwzakrzepowo.
 • Koenzym Q – w dawce 100 mg dziennie leczy nadciśnienie oraz dostarcza mięśniowi sercowemu energii.
 • Witamina K – 100 mcg na dzień zapewnia prawidłową krzepliwość krwi.
 • Miedź – 2 mg na dzień – okazuje się niezbędna do produkcji włókien kolagenowych.
 • Cynk – około 20 mg dziennie znacznie wzmaga procesy naprawcze.
 • Witaminy z grupy B (B6, B12, kwas foliowy) zmniejszają stężenie niezwykle silnego czynnika miażdżycorodnego – homocysteiny.
 • Kwasy omega-3 – w ilości jednej łyżeczki od herbaty do jednej łyżeczki stołowej dziennie – obniżają stężenie trójglicerydów oraz podwyższają stężenie cholesterolu HDL. Przyczyniają się do zmniejszenia krzepliwości krwi i utrzymania prawidłowego ciśnienia.

Regresja miażdżycy jest możliwa

Tak wygląda przykładowe leczenie choroby niedokrwiennej z użyciem suplementów diety stosowanych w renomowanej Integrative Holistic Healing Center w Santa Fe w Nowym Meksyku (USA). Zdaniem specjalistów z tej placówki wspomniana terapia połączona z holistycznym podejściem do pacjenta potrafi zdziałać cuda. W klinice tej obserwowano całkowitą remisję choroby wieńcowej w okresie dwóch miesięcy. Medycy z Santa Fe zwracają jednocześnie uwagę na ogromne znaczenie w przywracaniu zdrowia ćwiczeń fizycznych. Praktykowanie jogi, tai chi czy pilatesu przyczynia się do zmniejszenia utraty masy mięśniowej i, co najważniejsze, stymuluje organizm do naprawy.

Właściwa suplementacja może więc cofnąć zmiany w naczyniach. Wyniki leczenia pacjentów w Santa Fe dowodzą, że zdolności ludzkiego ciała do odnowy (wspomaganej podaniem odpowiednich składników) są niezwykle zachęcające, by nie powiedzieć: rewelacyjne.


Źródła:

 • C. Daniel Reversing Heart Disease with a Vitamin. Well Being Journal, 2011.
 • L. Paulus How to Live Longer and Feel Better?
 • The Vitamin C Foundation, Houston, Texas.
 • Integrative Holistic Healing Center, 826 Camino De Monte Rey, Suite B-2 Santa Fe, NM 87505.

Czytaj NŚ w wersji elektronicznej

 

 
 
Joomla Extensions