Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471

EFT czyli Techniki Emocjonalnej Wolności nazywa się psychologiczną akupunkturą, czy raczej akupresurą. Nie potrzebujemy przecież do tego igieł, wystarczy "opukiwać" konkretne punkty i powtarzać proste teksty. Cel jest jeden: przywrócenie szybko i skutecznie wewnętrznej harmonii.


Kama Scudder

Korzenie tej techniki zaliczanej do energo-psychologii i energo-medycyny sięgają starożytnego Wschodu, konkretnie Chin, gdzie przed tysiącleciami powstała teoria meridianów, kanałów przepływu energii przez ludzki organizm. Tam też wymyślono akupunkturę.

Początki EFT są efektem pracy twórcy kinezjologii stosowanej, dr. George'a Goodhearta oraz autora Terapii Pola Mysli (Thought Field Therapy), dr. Rogera Callahana. Ten ostatni podczas pracy z pacjentami doszedł do wniosku, że przyczyną negatywnych emocji, a także zaburzeń somatycznych są zakłócenia w systemie energetycznym. Jednak terapia autorstwa Callahana była skomplikowana: opukiwało się różne punkty zależnie od problemu. Biorąc zaś pod uwagę, że w ciele człowieka znajduje się kilkanaście głównych kanałów energetycznych (meridianów) i na każdym z nich jest wiele punktów do pobudzania, oczyszczanie w ten sposób z emocji wymagało ogromnej cierpliwości oraz specjalistycznej wiedzy.

→ O czym jeszcze piszemy w numerze październikowym?

Wśród uczniów Callagana znalazł się Gary Craig, który znacznie uprościł procedurę leczniczą. Ten inżynier z wykształcenia długo szukał medoty szybkiego i trwałego uwalniania się od negatywnych emocji. Przeczytał kilka kilogramów fachowych książek, uczęszczał na kursy i seminaria, wypytywał psychiatrów i psychoterapeutów. Niekiedy efekty jego wędrówki w poszukiwaniu wiedzy nie były pocieszające. Dowiedział się, że jak do tej pory nikt nie wymyślił szybkiej i skutecznej metody radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Sytuacja zmieniła się, gdy Craig trafił na odkrycia dr. Rogera Callahana. Po prostu wykorzystał wszystkie podstawowe punkty i ułożył je w jedną sekwencję...

To jedynie fragment niniejszego artykułu. Pełną wersję przeczytasz w 10/2019  dostępnym także jako e-wydanie.

,

 

 
 
Joomla Extensions