Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471

Tabletki przeciwbólowe cieszą się niezmiennie wielkim powodzeniem i są dostępne niemal wszędzie. Niestety, jak wszystkie inne leki, wywołują wiele skutków ubocznych...


Kinga Piaścik

Ból sygnalizuje, że w organizmie rozwija się proces chorobowy. Leki przeciwbólowe, nazywane również analgetykami, niewelują jego odczucie. Ich aktywne składniki, m.in. diklofenak, ibuprofen lub naproksen różnią się strukturą budowy, mocą oraz zakresem działania. Są dostepne w formie: kapsułek, pastylek musujących, proszku w saszetkach, żeli, maści, syropów, plastrów, kropli, czopków czy też aerozoli.

Zażywając je, warto jednak wiedzieć, że:

• Najszybciej i najsilniej działają czopki, gdyż zawarta w nich substancja czynna błyskawicznie trafia do krwioobiegu.

• Najbezpieczniejsze są leki przeciwbólowe w plastrach. Substancja zwalczająca ból jest wchłaniana do krwioobiegu stopniowo przez skórę. Metoda ta chroni organizm przed dotarciem zbyt dużej ilości leku naraz. Plaster działa przez trzy dni, a zawarty w nim lek nie obciąża przewodu pokarmowego.

→ O czym jeszcze piszemy w numerze lipcowym?

• U osób dorosłych oraz dzieci z dużą niedowagą, wchłanianie tabletek z krzyżykiem przebiega prawidłowo, ale w surowicy krwi utrzymują się znacznie dłużej. Dlatego, podając je, należy wydłużyć czas między kolejnymi dawkami.

• Zażyte tabletki wchodzą w interakcje z jedzeniem Analgetyki nie lubią towarzystwa produktów zawierających błonnik, m.in. chleba razowego, kasz,otrębów, białego ryżu i chrupek kukurydzianych. Jezeli jesz go za dużo, organizm nie wchłonie substancji uśmierzających ból i kuracja nie zadziała.

• Drażetek i kapsułek z osłonkami nie wolno rozgryzać, ponieważ w ogóle nie zadziałają. Zostaną zniszczone przez kwas żołądkowy. Nieuszkodzona osłonka powoduje, że lek zgodnie z przeznaczeniem wchłania się dopiero w jelicie cienkim.

• Nadmierne spożycie leków przeciwbólowych fałszuje wyniki badań laboratoryjnych, m.in. zawyża poziom amoniaku, glukozy, obniża potas, a testy ciążowe są mało wiarygodne...

To jedynie fragment niniejszego artykułu. Pełną wersję przeczytasz w 7/2019  dostępnym także jako e-wydanie.

 

,

 

 
 
Joomla Extensions