W swojej ponad 20-letniej praktyce diagnostyczno-terapeutycznej miałem kontakt z wieloma pacjentami, których głównym problemem zdrowotnym były alergie, zarówno wziewne jak i pokarmowe. Szczególną odmianą tych ostatnich są nietolerancje pokarmowe, czyli opóźnione, ukryte reakcje alergiczne, ujawniające się rozlicznymi objawami.


dr Włodzimierz Borzęcki

Problem okazuje się na tyle ważny, że w ostatnich latach alergie stały się udręką na miarę epidemii. W roku 2020 ilość osób cierpiących na nie ma osiągnąć 50% ludzkiej populacji. Polskie Towarzystwo Alergologiczne ocenia, że połowa Polaków jest alergikami, natomiast astma jako częste następstwo alergii dotyczy w naszym kraju 4 milionów osób.

Reakcja alergiczna

Medycyna rozpoznała fizjologiczne procesy, które zachodzą w organizmie alergika oraz manifestujące się na wiele sposobów objawy. Wiadomo też, jakie alergeny powodują reakcje alergiczne. Najczęściej są to pyłki traw i drzewroztocza, zarodniki grzybów i pleśniowoce morza, mleko krowiebiałko jaja kurzego, gluten, związki chemiczne w środkach czystościchemia rolnicza, lateks, lekiskładniki kosmetykówpierzewełnadodatki do żywnościjady owadów

Jak widać, zakres i różnorodność przyczyn wywołujących uczulenie mogą być bardzo szerokie, co skłoniło lekarzy do wydzielenia wielu chorób, których podłożem jest alergia. Zalicza się do nich astmaatopowe zapalenia skóryalergiczny nieżyt nosaalergiczny wyprysk kontaktowykatar siennyalergiczne zapalenie spojówekodrzucenie przeszczepuobrzęk Quincego itd.

→ O czym jeszcze piszemy w numerze lutowym?

Wyjątkowo wyniszczającą i odporną na leczenie formą alergii jest celiakia, powodowana nietolerancją na gluten. W zależności od grupy alergenów wyróżnia się alegię wziewną, pokarmową, kontaktową, zakaźną, polekową, krzyżową (podobne alergeny pochodzące z róźnych źródeł, np. pyłki i pokarm).

Kluczową rolę w rozpoznawaniu i neutralizacji czynników alergicznych (antygenów) odgrywa układ immunologiczny. Wytwarzając swoiste przeciwciała, stara się on zniszczyć alergen. W reakcji alergicznej wydziela się również hormon tkankowy - histamina, który wywołuje rozmaite dolegliwości...

To jedynie fragment niniejszego artykułu. Pełną wersję przeczytasz w 2/2019  dostępnym także jako e-wydanie.

 

,

 

 
 
Joomla Extensions