Nieleczona choroba refluksowa wywołuje wiele groźnych powikłań m.in. stany zapalne, zwężenie oraz owrzodzenie przełyku. Często, aby się jej pozbyć, wystarczy zmienić tryb życia


Kinga Piaścik

Choroba refluksowa przełyku, zwana popularnie refluksem, polega na cofaniu się kwaśnej treści żołądka do przełyku, a czasem nawet do krtani, gardła lub oskrzeli. Nie wolno jej lekceważyć. Jeśli pojawia się rzadko, wywołuje kwaśne odbijanie, kwaśno-gorzki posmak w ustach, zgagę, bóle w klatce piersiowej, uporczywe pokasływanie, nieświeży oddech, nudności, wzdęcia, a także chrypkę. Częsty, nieleczony refluks może dodatkowo powodować stany zapalne, zwężenie, owrzodzenie i perforację przełyku, ogromne trudności z przełykaniem oraz nowotwory żołądka i przełyku. 

Jelita dorosłego człowieka zawierają ponad kilogram bakterii. To prawie tyle samo, ile wynosi masa naszego mózgu


Piotr Derentowicz

Liczba bakterii przekracza dziesięciokrotnie liczbę komórek ludzkiego ciała. Badania wskazują, że substancje produkowane przez nasz mikrobiom jelitowy wpływają znacząco na rozwój i funkcje mózgu Homo sapiens. Na tej bazie powstała nowa gałąź nauki - psychobiotyka. 

To jedna z najdelikatniejszych, najwrażliwszych i najbardziej erogennych części naszego ciała. Kształt warg odzwierciedla charakter człowieka, a kolor, zwłaszcza siny i bordowy, stan zdrowia organizmu


Kinga Piaścik

Usta posiadają sporo naczyń krwionośnych. To dzięki krążącej w nich krwi sprawiają wrażenie czerwonych. Ich odcień jest uzależniony m.in. od ilości posiadanej hemoglobiny. Amerykański psycholog z Uniwersytetu Harvarda, Richard Russel w swoich badaniach opublikowanych na łamach czasopisma Perception wykazał, że pomalowane usta wzmacniają u wszystkich ludzi wrażenie kobiecości. 

W swojej ponad 20-letniej praktyce diagnostyczno-terapeutycznej miałem kontakt z wieloma pacjentami, których głównym problemem zdrowotnym były alergie, zarówno wziewne jak i pokarmowe. Szczególną odmianą tych ostatnich są nietolerancje pokarmowe, czyli opóźnione, ukryte reakcje alergiczne, ujawniające się rozlicznymi objawami.


dr Włodzimierz Borzęcki

Problem okazuje się na tyle ważny, że w ostatnich latach alergie stały się udręką na miarę epidemii. W roku 2020 ilość osób cierpiących na nie ma osiągnąć 50% ludzkiej populacji. Polskie Towarzystwo Alergologiczne ocenia, że połowa Polaków jest alergikami, natomiast astma jako częste następstwo alergii dotyczy w naszym kraju 4 milionów osób.

 

 
 
Joomla Extensions