Krzem (Si) odgrywa bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi około 20 mg na dobę, a przetworzone jedzenie dostarcza nam zaledwie 3 mg krzemu na dobę, przez co około 90 proc. społeczeństwa cierpi z powodu jego niedoboru. Występuje w różnych ilościach we wszystkich tkankach ludzkiego organizmu. Jest elementem utrzymującym jego zdrowie. Na jego bazie tworzone są chlorofil oraz hemoglobina, niezbędne do życia zarówno dla roślin, zwierząt jak i człowieka. Jako nośnik informacji, jest konieczny w komunikacji mózgu z ciałem. Brak krzemu prowadzi do braku tej łączności i utraty kontroli nad funkcjami życiowymi, czyli choroby. Dlatego nazywa się go pierwiastkiem życia.


W jednym z najczystszych miejsc na Ziemi, nazywanym przez rdzennych mieszkańców Aotearoa, czyli Krajem Długiej Białej Chmury, rośnie niezwykłe, a można powiedzieć: wręcz magiczne drzewo MANUKA. Pochodzące niego olejek oraz miód są jednymi z najcenniejszych skarbów jakie kryje Nowa Zelandia.

Natura obdarzyła człowieka wieloma gatunkami roślin, które posiadają właściwości lecznicze. Przez wieki były one główną, a często nawet jedyną, bronią w ręku lekarza. W wielu przypadkach naturalne substancje i metody stosowane przez naszych przodków z pewnością również dzisiaj przyniosłyby ukojenie.

Nazwa kwasu hialuronowego (HA) pochodzi od dwóch słów: hylos (gr. szkło) oraz cukru uronowego. Występuje on we wszystkich organizmach żywych, także u ludzi i - oprócz ogromnej przydatności w medycynie estetycznej - działa przeciwbólowo, hamuje procesy zapalne, a także wspomaga leczenie zwyrodnienia stawów.

W roku 1942 doktor Endre Balazs (autor 53 patentów) zaproponował użycie kwasu hialuronowego jako substytutu białka jaja przy przygotowywaniu różnych wypieków. Jego pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ z czasem przyczynił się do odkrycia takich walorów tej substancji, których wcześniej nie brano pod uwagę. W 1980 roku dr Balazs sprzedał swój patent szwedzkiemu koncernowi farmaceutycznemu Pharmacia i wówczas do aptek trafił Healon - produkt zawierający HA, który chroni rogówkę oka po zabiegu usunięcia zaćmy.

„Preparaty kolagenowe” to nazwa, pod którą może mieścić się wiele. Zrozumienie istoty funkcjonowania naszej skóry w jakiś sposób ułatwia podział tego szeroko rozumianego pojęcia.

Obecnie firmy w tzw. preparatach kolagenowych stosują kolagen pod różnymi postaciami, a forma oferowanego w nich białka wynika z pierwotnego założenia producenta tj. funkcji jaką ma pełnić dany kosmetyk, ale również funduszy przeznaczonych na produkcję danego preparatu, a tym samym na zaawansowanie zastosowanej technolologii produkcji. Nowoczesne metody biotechnologiczne dają wiele możliwości dzisiejszym producentom kosmetyków, ale niestety są to technologie drogie, niedostępne dla każdego, i na pewno nie przeznaczone dla produkcji masowej.

 

 
 
Powered by JS Network Solutions